The 2x2 size of the crystal glass iridescent pool tile makes it ideal for creating intricate designs or patterns in your pool or spa, adding a personal touch to your aquatic oasis. So why settle for the ordinary when you can elevate your pool or spa to the extraordinary with the 2x2 crystal glass iridescent pool mosaic?
Not only does the 2x2 crystal glass iridescent pool mosaic tile add a touch of elegance and sophistication to your pool or spa, but it also provides exceptional durability and longevity. Made from high-quality materials, this glass tile is resistant to water, chemicals, and fading, ensuring it maintains its beauty for years to come.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, spas, ponds, bathrooms, showers, etc
| Model NO: | GKOL1201 |
| Size: | 306*306*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48*4mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White GZOJ2303
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC022
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent GIOL1702
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Matellic GMOF1901
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGE016
20*20mm Square Iridescent Green Glass GZOJ2701
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ021
Crystal Glass Orange BGI012F2
Crystal Glass Yellow BGI011F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Dark Blue BGC001