48x48mm classic size and blossom glazed surface, the ceramic mosaic tiles is suitable for pool flooring and any bathroom & kitchen spaces. SAMPLE SERVICE IS AVAILABLE.
Hightlight:
1. 48x48mm blossom crystal glazed surface
2. Beautiful texture and high gloss
3. Huge versatility and strong durability
4. Eco-friendly and low water-absorption rating
5. Highly resistant to scratch, wear, marks, abrosion and chemical agents
6. Non-slip surfaces that comply with international norms
7. Good performance and Long lifespan
Suitable for:
Swimming pool building, spa center, bathroom, kitchen, landscaping, patio design, aqua projects and any interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK642 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK002
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK637
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Mixed Blue BCH002
48mm Full Body Unglazed KOF6302
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607
11x11mm Square Glossy Porcelain Black CBG101A
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KOA2903
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG304A
73*73mm Square Porcelain Crackle Yellow COB501X