A mix of 20x20mm hot melt glass mosaic chips in a geometric pattern, good to add more charactera to your swimming pool border, for more border choices, do not hesitate to contact us.
Highlight:
1. 20X20mm glass mosaic chips mounted on mech back
2. Color mixed geometric beauty
3. Hugely versatile and high performance
4. Highly resistant to scratch, marks, wear, chemical agents
5. Easy to install and clean
Suitable for:
Finish of swimming pool border, waterline decor, bathroom, kitchen, shower and any wet area.
| Model NO: | BGEB004 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 130X327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 1 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | |
| Gap: | |
| Net Weight/Sheet: | Around 0.55kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
Border Blue Lantern Design BCZB010
Flower Pattern Blue Ceramic Pool Waterline Tile BCZG011A
Border Blue Mix Melting BGAB003
Border Blue Yellow Mix BCZB009
Border Blue Mix Hot Melt BGAB002
Border Blue Flower Pattern BCZB007
Border Blue Triangle Design BGEB005
Border Tile Flower Pattern BCZB002
Custom Ceramic Pool Waterline Tile Black and White BCEM002A
Border Tile Blue Blend BCZB008