Transform your space with the stunning iridescent pool glass and white pebble mosaic. The pebble shape iridescent pool glass tile is effortlessly installed on a 12-inch x 12-inch clear tape sheet, with each tile chip measuring 8.5mm thick. These glass mosaic tiles dazzle in the light and serve as a captivating centerpiece, making them perfect for enhancing any design aesthetic. This versatile mosaic tile is ideal for elevating swimming pools, Jacuzzis, water features, spas, bathrooms, and shower walls.
If you’re interested in more pool tiles, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Pebble shape iridescent white glass mosaic
2. Ripple pattern, rainbow iridescent effect, smooth touching
3. There are various colors for your choice
4. Made of glass, 8.5mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, pool spas, ponds, bathrooms, showers, etc
| Model NO: | GZOF1901 |
| Size: | 300*300*8.5mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8.5mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Pebble |
| Thickness: | 8.5mm |
| Color: | Iridescent white |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | / |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | 1.33 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Crystal Glass Black BGI016F2
Iridescent Glass Tile GZOF5001
Iridescent Glass Tile GZOF5002
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC033
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO605Z
Crystal Glass BGI601F2
20*20mm Square Iridescent Aqua Green Glass GEOJ2904
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ017
2x2 Crystal Glass Iridescent Grapefruit Pink GKOL1401
48x48mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2602