You will love this wave dark blue porcelain mosaic in 4 inch size, the large the mosaic piece is, the more spacious your swimming pool will be. With a pure blue color, it add much simplicity and function to your pool.
For more high quality pool mosaic tiles for sale, welcome to inquire us freely.
Highlight:
1. Large-size wave surface
2. Easy to clean and install
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP603 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Dark Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK002
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCH605
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK616
48*48mm Square Inkjet Ceramic ZOA2208
97x97mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BMG002A1
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK640
23x23mm Square Matte Porcelain Pure White HMA1201
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK605
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK628
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Cobalt Blue BCK008