Highlight:
1. Classic glazed surface and 48mm size
2. Stylish glossy black color
3. Easy to install and clean
4. Hugely versatile
5. Glossy surface that comply with the international norms
6. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrosion, etc.
7. Lower water-absorption rating
Suitable for:
Any styles of swimming pools, SPA center, patio, landscaping, baths&kitchen and wall cladding and flooring of interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK102 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Black |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Dark Blue MOA1603
97*97mm Square Inkjet Sukabumi Dark Green MOA1906
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP003
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI911
97x97mm Square Matte Porcelain White BCM203B
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KGF8701
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP001
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Mixed Blue BCH002
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2213