Making a new change to your swimming pool with this bright brown crackle mosaic, will bring you big surprise and level up your pool as well as other setting cases.
Highlight:
1. 25x25mm bright brown chips mounted on mesh back
2. Glossy finish and heavy-crackle texture
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface that complies with the international norms
6. Easy to clean, install and repair
7. Unique texture for a pool covering
8. Low water-absorption rate and longevity
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCI503 |
| Size: | 25X25mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5x302.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25X25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2903
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dark Blue WOL9910
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK611
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK007
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look MOF8902
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Blithe Blue BCZ925A
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Cobalt Blue BCP604
97x97mm Square Full Body Matte Porcelain Gray BCP301D
Crystal Glazed KOA2612
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Dark Blue BCP603