This snowflake ceramic mosaic tile CZH001TM in blue tone is designed in shape composed of stars, hexagon and rhomous. With ice-crack craft and crystal glazed surface, this mosaic tile looks gorgeous and fashionable, ever-changing and have a really strong three-dimension visual effect, can add natural beauty to your pool and home design.
Just contact us freely if you have fallen in love with it!
Highlight:
1. Creative snowflake crackle patterns
2. Blend blue tone on crystal glazed surface
3. Strong durability and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Non-slip surface and unique texture for pool covering
6. Highly resistant to moisture, marks, chemical agents, scratch, wear, etc.
7. Long service life.
Suitable for:
Indoor and outdoor swimming pools, pool surround area, patio and aqua projects, SPA tiling, landscaping, bathroom, kitchen, styles of wall background decoration.
| Model NO: | CZH001TM |
| Size: | 295*255mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Ceiling |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 255*295mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Crystal Glaze, Ice-Crack, Glossy |
| MOQ: | 74 Sqm |
| Packing Details: | 22sheets/1.66sqm/Carton, 45cartons/Pallet |
| Specification: | A Grade |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Snowflake |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | bl |
| Application: | Pool, Living Room, Bathroom, Dining Room, Outside, Kitchen |
| Chip Size: | 22*25+41*35+38*44mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.88kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
25x25mm Square Porcelain Classic Brown IMA3901
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Light Blue BCI605
48x48mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601-1
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI911
25x25mm Square Porcelain Gradient Pink CIG003A
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body White MOA1201
48x48mm Square Full Body Unglazed KOF6701
48x48mm Square Full Body Unglazed Blend Blue KOF6007
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2904
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Dark Blue KOF6008