The penny round glowing iridescent glass tile for pools are another popular addition to our hot melt rainbow series. This mix of iridescent glazed surface can reflect the water and lightings wonderfully. A good mosaic choice also perfect for bathroom and showers. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. Penny round shape chips
2. Coloring processing under high temperature
3. Rich colors and glossy surface
4. Good looking and high durability
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ007 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 286x297mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.96kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ012
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC036
Oval Iridescent Hot Melt Glass Multicolored BGZ008
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGE016
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ023
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1002
Crystal Glass Brown BGI009F2
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass Mixed Color GZOJ2902
Crystal Glass BRK002
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601