Introducing the 1x1 Crystal Glass Iridescent Lemon color pool tile - a stunning addition to any pool design. Made from high-quality crystal glass, this tile boasts a unique iridescent finish that catches the light and creates a beautiful, shimmering effect. The Lemon color adds a bright, cheerful pop of color to your pool, making it a fun and inviting space for friends and family to gather.
Plus, the 1x1 size of these tiles allows for versatile design options, whether you want a subtle accent or a bold statement piece. Not only is this pool tile beautiful, but it's also durable and easy to maintain. The crystal glass material is resistant to fading, staining, and wear, ensuring that your pool will look its best for years to come. Upgrade your pool with the 1x1 Crystal Glass Iridescent Lemon color pool tile and enjoy a beautiful, vibrant, and long-lasting pool design.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GIOL1501 |
| Size: | 300*300*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent lemon yellow |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Crystal Glass Green BGI015F2
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ003
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC014
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2902
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Grey BGZ903
Crystal Glass Brown BGI010F2
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK003
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Mixed Yellow BGC017
25*25mm Iridescent Clear Glass Aqua Blue GKOF1601
Recycled Glass GKOM9903