Add style and sophistication to your future pool project with our golden line hot melt mix crystal glass tile. Indulge yourself in the outstanding brilliance of this stylish pool glass tile mosaic. These environmentally friendly hot melt and crystal glass tiles are made in Foshan, China from recycled glass. Ideal for swimming pools, pool waterline, spas, bathroom walls, and showers.
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 48x48mm golden line hot melting and crystal glass mosaic
2. Matte finish mixes glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Made of glass, transparent and exquisite
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GKOM9601 |
| Size: | 300x300x6mm |
| Style: | Golden line hot melt and crystal glass mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte mixed Glossy |
| MOQ: | 90 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 48x48x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.15 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF5008
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent Blue BGZ002
48x48mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2602-1
Iridescent Glass Tile GZOF1608
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GKOL1602
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ010
Hot Melt Glass GEOM9601
Crystal Glass BGK001F2
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Brown ZCIO003
Hot Melt Glass GEOM9602