The cozy and natural blue color brings the ocean and beach vibes to your swimming pool or spa. This collection is both a cost-effective and economical choice for kitchens, bathrooms and all tile pools! Order a sample and start creating your paradise today.
Welcome to find us if you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm blue Euro Glass Mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchens, backsplashes, showers, and any applications
| Model NO: | GIO605Z |
| Size: | 317*317*4mm |
| Style: | Euro glass mosaic style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any interior space and pool projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 317*317*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot melt glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 1.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.91 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Hot Melt Glass GEOM9602
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2604
High Borosilicate Glass BRO002
Iridescent Glass Tile GZOF5004
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GKOL1502
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC036
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green Mixed Blue GIOL1001
Iridescent Glass Tile GZOF1609
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Dark Blue GZOL1702
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE008