Grapefruit Pink Glass Mosaic Pool Tile can be a perfect choice for your pool. our crystal glass mosaic tiles are also highly durable and resistant to wear and tear, ensuring they can withstand the rigors of frequent use in a pool environment. Plus, their non-porous surface makes them easy to clean and maintain, helping to keep your pool looking pristine for years to come.
Please simply send us an inquiry about the pool tiles you need, so we can check stock availability and provide you with a competitive price for your quantities.
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GKOL1401 |
| Size: | 306*306*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48*4mm |
| Gap: | 3.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
20*20mm Square Iridescent Dark Blue Glass GEOJ2605
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GIOL1502
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green GIOL1605
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ030
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Brown BGZ901
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Black GIOL1101
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2608
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1002
48x48mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2601
Hot Melt Blue H52+H55+H56