This 2x2 square gradient color pool mosaic tile offers the perfect combination of beauty and durability. With a beautiful gradient surface, these porcelain pool tiles are suitable for a variety of applications, including walls, showers, waterfalls, etc. Whether you're looking to add a touch of color to your home or need a durable tile for your pool or spa, the Gradient Collection has you covered. Variations in shade and color are inherent characteristics in all porcelain tiles and add to the unique beauty of the product.
If you are greatly interested in ceramic pool tiles, feel free to contact us for free tile samples to see and touch right now!
Highlight:
1. Gradient crystal glazed ceramic pool mosaic tile
2. 2-inch square chips, unique design finish
2. Glossy surface, unique gradient blue color
3. Available in 3 styles, custom shape welcome
4. Made from porcelains, timeless and modern
5. Durable, waterproof and stain-resistant
6. With a back mesh design, easy to installation
7. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | KGA1901 |
| Size: | 48*48*6mm |
| Style: | Glossy gradient glazed porcelain mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 360 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Gradient color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*48*6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.02 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
6x6 Square Glossy Porcelain Blue WOB2601
97x97mm Square Glazed Porcelain Dark Blue BMM601A1
2x4 Subway Tile Inkjet Ceramic ZOA2215
23x23mm Square Glossy Porcelain Sky Blue HOA2701
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Light Blue BCK647
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK604
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blend Blue BCZ007
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCQ703
97x97mm Inkjet Porcelain Marble Look Sukabumi Bali Dark Green MOF8703