Elevate your pool's allure with our 36x36mm square crystal glass mixed aqua green tiles. Infused with a fusion of aqua and green tones, these tiles create a serene and refreshing ambiance reminiscent of tranquil waters. Their square shape and crystal glass material exudes a contemporary charm and a glossy finish that glimmers under the sun. Dive into a poolside paradise, as these tiles add a touch of sophistication and a splash of calming colors to your swimming area. Designed for durability and beauty, these tiles are an ideal choice for creating a soothing retreat and an inviting atmosphere for your pool oasis. Embrace the serenity of nature's hues with our crystal glass mixed aqua green pool tiles.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. 36x36mm crystal glass mosaic for swimming pool
2. Glossy mix matte finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of crystal glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations, etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, spa pools, pool waterfalls, bathrooms, showers, etc.
| Model NO: | GZOL1701 |
| Size: | 304*304*4mm |
| Style: | 36*36mm crystal glass mosaic |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 304*304*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent aqua green |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 36*36*4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.75kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK001
Glass Resin Mother of Pearl GZGH8901
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Navy Blue BGZ020
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Gree Mixed Dark Blue GZOL1704
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE005
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ003
1x1 Crystal Glass Iridescent Blend Blue GIOL1001
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE011
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GKOL1502
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003