3D concave convex design makes this series of triangle tile stand out among other ordinary triangle shape tile. There are three optional shades of grey and of course BluwhaleTile welcomes customized color. 3D design triangle tile is great for wall design and its matte finish will not reflect light so it is comfortable for your eyes. Sample available for quality check here.
Highlight:
1. 138mm tile size, 8mm thickness
2. 3D concave convex triangle design
3. Quality matte glazed finish, grey color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ310D, BCZ310D-A, BCZ310D-B |
| Size: | 138mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Grey color |
| Usage: | Wall, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | / |
| Connect: | / |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 8mm |
| Color: | Gray |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | / |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | 0.136kg~0.16kg |
| Delivery Time: | 60 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Hexagon Tile Matte Grey Blend CZO037B
Fish Scale Brown BCZ937
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9904
Herringbone Porcelain Matte Terracotta ZMA1909-1
Fish Scale Royal Blue BCZ634
Pebble Tile Ceramic Rainbow BCZ007B1
45*195mm Rectangle Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1908
Triangle Tile Ceramic Dark Green BCZ716A
Hexagon Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCZ909
Finger Tile Kit Kat Tile Stacked Dark Green BCZ703B1