MOQ: 20 Sqm
Introducing the KMA1702, a stunning 48mm x 48mm Square Inkjet Printed Porcelain Pool Mosaic that redefines elegance in aquatic design. Crafted with precision, each tile boasts a vibrant, fade-resistant print that captures the essence of sophistication. Ideal for both residential and commercial pools, the KMA1702 offers a seamless blend of durability and style. Its porcelain construction ensures longevity, while the inkjet technology provides an array of intricate patterns and colors to suit any aesthetic. Transform your pool into a masterpiece with our pool mosaic!
If you are greatly interested in pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 48mmx48mm Square Inkjet Printed Porcelain Pool Mosaic
2. Smooth touching glazed surface
3. Three colors available
4. Made of premium porcelains, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | KMA1702 |
| Size: | 306*306mm |
| Style: | Inkjet Printed Porcelain Pool Mosaic |
| Color Type: | Sea foam, foggy dew, posy green |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy glazed |
| MOQ: | 20 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Sea foam |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.04kg |
| Delivery Time: | 10 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
48x48mm Square Full Body Unglazed Baby Blue KOF6601
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP003
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI927
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2204
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCQ607
11x11mm Square Glossy Porcelain White CBG201A
25x25mm Square Porcelain Classic Cobalt Blue IGA3601
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW601E7