Think again! Tranquil dark green complements vintage arabesque shape exquisitely. Just like our dark green series shown, it will add natural ambient into your home and bring beauty to your poolside bathroom walls. Tile samples are available here, contact Bluwhale Tile team for more details now.
Highlight:
Premium glazed porcelain series
Vintage dark green palette, smooth touching
Made of porcelain, easy to clean and durable
A wide range of shapes for your choice
Back-mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations
High-quality tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOB1706 |
| Size: | 285x273mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Bathroom walls, swimming pools and etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 285x273mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Arabesque |
| Thickness: | 6.2mm |
| Color: | Dark Green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 77*73*6.2mm |
| Gap: | 4.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.88kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Pebble Tile Ceramic Rainbow BCZ007B1
Finger Tile Light Blue BCZ630Z
Arabesque Tile Mix Colors BCZ001E2
Fish Scale ZGA2303
Hexagon Tile Baby Blue BCZ605
Linear Inkjet Crystal Glass BGZ003M1
Frozen Fan Shape Crackle BCZ707
Natural Shell Back Lip BOE903E4
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9902
Ice Crackle Subway Tile ZOM5902