The blossom surface is something unique and style that other pure mosaic tiles can not compare with. If you want to make your pool standing-out, this mosaic tile does a lot to you.
Hightlight:
1. 48x48mm blossom crystal glazed surface
2. Smooth texture and high gloss
3. Huge versatility and strong durability
4. Environmental-friendly and low water-absorption rating
5. Highly resistant to scratch, wear, marks, abrosion and chemical agents
6. Anti-slip surfaces that comply with international norms
7. Good performance and Long lifespan
8. Easy to install and clean
Suitable for:
Swimming pool building, fountain project, spa center, bathroom, kitchen, landscaping, patio design, aqua projects and any interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK617 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCK632
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK651
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
97*97mm Square Inkjet Marble Look MOA1908
22x22mm Square Porcelain Gradient Red and Yellow CGG003A
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain White BCK204
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Yale Blue BCP601
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Gray WBB2301
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK601
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6007