Transform the chic style to your swimming pool with our brickbond glass tiles. The spectacular brilliance of glass tile is perfect for your pool waterline or as a border for steps. Brickbond Glass tiles are also suitable for upgrading your bathroom or kitchen.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. 1”x2” blossom pattern brickbond glass mosaic
2. Smooth touching glazed surface, beautiful blue palette
3. Made of crystal glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOM9903 |
| Size: | 298*298*6mm |
| Style: | Vintage Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Exterior and Interior |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 298*298*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 90 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Brickbond |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 23*48*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.94 kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ019
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Blue BGC024
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue GZOJ2601
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Pearl White BGZ039
Iridescent Glass Tile GZOF1001
Crystal Glass Green BGI015F2
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Brown BGZ901
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2602
Brickbond Glass GZOM9901
Iridescent Glass Tile GZOF1601