Simple design and classic black color, it is suitable for laying on the bathroom floor or wall due to its low absorption of water. What’s more, 97x97mm size tiles will create your space in a subtle way as well as leave a deep impression on your guest.
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. 97x97mm classic black mosaic tiles
2. Classic pure color, easy to clean
3. With 3 different surface process for your choice: Matte, Glossy, Glazed
4. Hugely versatile and high durability porcelain materials
5. Eco-friendly and good performance
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Long lifespan with a low water absorption rate
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCM101B |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.5mm |
| Color: | Black |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.15kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI927
Classic Square Granule Surface HMF8201
32.5x145mm Inkjet Travertine looked Porcelain Mosaic for Pool Decking ZMN2501
97x97mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue CMG601B
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH611
48x48mm Square Full Body Unglazed Olive Green KOF6702
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK638
48x48mm Square Full Body Unglazed Vintage Red KOF6401
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK626
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Jasper MOA1701