Contemporary and stylish. Indulge yourself in the stunning brilliance of this porcelain swimming pool tile. Perfect for your outdoor backyard area, bathroom wall decor, shower, etc.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Blend color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IGA3003 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
73*73mm Square Porcelain Crackle Green COB702X
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2603
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCH612
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9902
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK652
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK630
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Blue WOL9904
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
25x25mm Square Porcelain Gradient Grey CIG006A