The solid color classic brown color 1” x 1” porcelain swimming pool tiles add a glitz of glimmer and shine to your interior and exterior space that reflects the oasis these pool tiles were designed to create. Porcelain tile is 100% frost-proof and guaranteed for life.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Solid color glazed porcelain mosaic
2.Classic design, glossy finish, smooth touching
3.There are 13 styles for your choice
4.Made of porcelain, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | IMA3901 |
| Size: | 25x25x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 25x25x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Porcelain Gradient Lemon Yellow CIG001A
48x48 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Cobalt Blue BCK646
4 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2211
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8001
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Dark Blue MOA1603
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Yellow WBB2901
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Blue KOA2602
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Lake Blue BCQ608
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK652
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK636