If you have chosen a 25x25mm light blue mosaic for your swimming pool, then do not miss the dark one, which can make a strong contrast effect collocated with the light color. Welcome to contact us for best pricing and sample details.
Highlight:
1. Pure blue color and 25mm size
2. Easy installation and cleaning
3. High quality and hugely versatile
4. Non-slip finish that complies with the international norms
5. Highly resistant to color-fading, stains, marks, scratches, knocks, abrasions and chemical agents
6. Impervious to liquids and vapors
Suitable for:
Any themed swimming pools, creative kitchen backsplahs, bathroom, SPA area, aqua projects, landscaping and any architectual home designs.
| Model NO: | BCI612 |
| Size: | 25X25mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 302.5x302.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25X25mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Green HMF8004
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body Black MOA1101
97x97mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet MGF8701
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2212
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK606
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Blue KOA2602
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG306A
97x97mm Square Glazed Porcelain Blue BMG602A1
25x25mm Square Porcelain Classic Blend Blue IGA3001
48x48mm Square Matte Porcelain Black BCK101