Simple and elegant design and 4''x4'' big square dark gray matte, it is suitable for laying on the bathroom floor or wall due to its low absorption of water. Furthermore, 97x97mm size tiles will combine well with your white curtain, grey linen sofa, and wood table, give you a feeling of minimalism
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. 97x97mm classic dark gray mosaic tiles
2. Classic matte surface, easy to clean
3. With 2 different surface process for your choice: Matte, Glazed
4. Non-Slip and wear-resistant
5. Eco-friendly and good performance
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Long lifespan with a low water absorption rate
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCM901B |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.5mm |
| Color: | Dark Gray |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.15kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK201
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCK503
97x97mm Square Matte Porcelain Classic Light Blue BMO902A1
11x11mm Square Glossy Porcelain Brown CBG301A
97x97mm Square Glazed Porcelain Blue BMG603A1
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK616
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK602
25x25mm Square Porcelain Gradient Blue CIG005A
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blue BCZ705
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Green BCK705