Red tile for pool is one of the most bold and stylish surface pattern to install a valuable swimming pool, especially ideal for commercial project. Sample can be provided for quality check.
Highlight:
1. Classic glazed surface and 48mm size
2. Inspiring and energy red color
3. Easy to install and clean
4. Hugely versatile
5. Glossy surface that comply with the international norms
6. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrosion, etc.
7. Lower water-absorption rating
Suitable for:
Any styles of swimming pools, SPA center, patio, landscaping, baths&kitchen and wall cladding and flooring of interior and exterior designs.
| Model NO: | BCK401 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Red tile for pool |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
22x22mm Square Porcelain Gradient Red and Yellow CGG003A
25x25mm Square Glossy Porcelain Brown BCI913
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCH612
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Yellow WBB2901
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Green HMF8004
23x23mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601-1
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2901
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Ocean Blue KOA2607
1x1 Staggered Square Glossy Porcelain Gradient Blue IGA1903
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Aqua Green BCI917