Looking for smaller size and factory price swimming pool tiles? With a smooth, kiln, and matte surface, these granule surface pool mosaics have the ability to change any space of your future project. Suitable for interior and exterior applications, make a statement with these solid color pool tiles from Bluwhale Tile.
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Solid color glazed porcelain mosaic
2. Classic design, matte finish, smooth touching
3. There are various styles for your choice
4. Made of porcelain, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | HMF8602 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Solid color granule surface style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte granule surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 23*23*6mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK637
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Mixed Blue BCI001
4 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2211
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Light Blue BCK704
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6009
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK660
48*48mm Square Ceramic Ice Crackle Cobalt Blue BCK656
97x97mm Ripple Surface Square Matte Inkjet Porcelain Smoky Blue MOJ6901
4x4 Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8302
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2903