4 inch glazed elegant white full-body square design, which is suitable for laying on the bathroom floor or wall due to its low absorption of water. Furthermore, its rough surface not only shows strong indoor skid resistance but also adds a feeling of nature.
If you are greatly interested in our products and have some design inspirations, please don’t hesitate to inquire us immediately!
Highlight:
1. Classic white full-body ceramic tiles
2.Full body matte surface, high slip-resistance
3.Eco-friendly and good performance
4.Long lifespan with a low water-absorption rating
6. With back mesh mounted for easy installation
7. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrasions, etc.
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCP201D |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.5mm |
| Color: | White full body ceramic tile |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.34kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
148*148mm Square Porcelain Crackle Gray WBB2302
1x2 Staggered Rectangular Glossy Porcelain Gradient Blue ZGA1901
97x97mm Square Matte Porcelain White BCM203B
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP003
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blue BCZ003
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dusty WOL9908
97x97mm Speckle Surface Square Matte Full Body White MOA1201
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Dark Blue BCZ624A
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6903