Contemporary and modern style. Decor your swimming pool or bathroom wall with this cool 2x2 black crystal porcelain mosaic tile will get a unique visual effect and mysterious vibes! Ideal for any interior and exterior applications.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Crystal glazed porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 5 colors for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | KOA2612 |
| Size: | 48x48x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Glossy Finish |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Black |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 48x48x6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.05 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK640
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8006
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
48x48mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601-1
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain White BCK203
23x23mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601-1
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCK631
148*148mm Square Porcelain Crackle Dusty Gray WBB2303
25x25mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet IGF8701
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dark Blue WOL9910