Trendy and Stylish. Indulge yourself in the perfect brilliance of this crystal porcelain blue blend mosaic tile. Classic 2x2 square shape, kiln green palette, and the high-quality glazed surface will make a statement in your space.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Crystal glazed porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 5 colors for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | KOA2616 |
| Size: | 48x48x6mm |
| Style: | Classic Swimming Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Glossy Finish |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Green |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 48x48x6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.05 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Blue KOA2602
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue
Diameter 28mm Penny Round Inkjet Ceramic ZOA2213
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG903A1
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Green KOF6001
25x25mm Square Porcelain Gradient Lemon Yellow CIG001A
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK638
97*97mm Square Inkjet Marble Look MOA1902
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3604
4x4 Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8302