Always popular is a pure and dark hue, which add top-class fashion and depth to any space decorations. For more mosaic tile products at best price and quality, Just contact us freely.
Highlight:
1. 45x45mm pure dark colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy cleaning and maintenance
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design, SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCJ301 |
| Size: | 45x45mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 291x291mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Black |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 45x45mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2604
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain White BCK203
97x97mm Square Glazed Porcelain Blue BMG603A1
100x100mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Aqua BCQ301
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8003
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blue BCZ003
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Blue HMF8001
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9901
25x25mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Brown BCI911