Pure porcelain mosaic tiles are always the most classic palette in pool mosaic tiles collections. Wide choices and simple style, meeting many customers' demand a lot.
Highlight:
1. 23x23mm pure dark blue colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design, SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCH606 |
| Size: | 23X23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 1000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 23X23mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Dark Blue WOL9602
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Dark Blue BCK632
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KGF8701
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCH607
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6003
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK662
25x25mm Square Glossy Porcelain Cobalt Blue BCI912
25x25mm Square Porcelain Mixed Blue CIG011A
25x25mm Square Porcelain Gradient Lemon Yellow CIG001A
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Blend Blue BCZ007