A pure blue crystal ceramic mosaic tile popular for its glossy surface and classic style, easy to clean and install with a mosaic body mounted on mesh back, perfect for pool surround and bathroom design.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design, SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCK602 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Light Blue BCI605
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9902
97x97mm Square Matte Porcelain Light Grey BCM301B
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Purple KOF6005
1x2 Staggered Rectangular Glossy Porcelain Gradient Blue ZGA1901
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK629
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG303A
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain White BCZ604
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK017