Being the beautiful and rich color that it is, deep green can make a big impact on the tiniest of details. Try bringing it into your home with rustic finger shape for the bathroom walls. Tile samples are available here, contact Bluwhale Tile team for more details now.
Highlight:
Premium glazed porcelain series
Vintage dark green palette, smooth touching
Made of porcelain, easy to clean and durable
A wide range of shapes for your choice
Back-mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations
High-quality tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOB1708 |
| Size: | 315X295mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Dark Green |
| Usage: | Bathroom walls, swimming pools and etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 315X295mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Finger Shape |
| Thickness: | 8.0mm |
| Color: | Dark Green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 15*145*8mm |
| Gap: | 4.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.32kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Plumage Tile Ceramic Dark Green BCZ601S
Penny Round Tile Brown BCZ005B1
Frozen Fan Shape Crackle BCZ304-B
Arabesque Tile Mix Colors BCZ001E2
Frozen Fan Shape Crackle BCZ715
Square Tile Digital Print Ceramic BCM002J1
3D Triangle Tile Ceramic Green BCZ714D
Penny Round Tile BCZ002
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9902