Crackle mosaic is not a broken piece, manufactured under high temperature and results a kind of crackle effect inside mosaic body, stylish for indoor and outdoor pool design. Sample available here.
Highlight:
1. 48x48mm crackle glazed surface
2. Smooth surface and wide texture
3. Good quality and huge versatility
4. Environmental-friendly and high performance
5. Non-slip surface that meets the international norms
6. Easy installation and cleaning
7. Unique finished for a pool covering
8. Low water-absorption rate and lasting life
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCK663 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.09kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Glossy Porcelain BCI907
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK653
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue KOA2616
97x97mm Square Glazed Porcelain Dark Blue BMM601A1
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Navy Blue BCQ606
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK642
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK606
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Dusty WOL9301
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6002
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6004