We are pleased to introduce a truly beautiful pool mosaic color ideal for any types of pool building as well as bathroom and wet areas. The crackle surface is exquisite and stylish for any surfaces. Sample available here.
Highlight:
1. 48x48mm crackle glazed surface
2. Smooth surface and green crackle texture
3. Superb quality and huge versatility
4. Environmental-friendly and high performance
5. Anti-slip surface that meets the international norms
6. Easy installation and repairing mounted on mesh back
7. Unique finished for a pool covering
8. Low water-absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCK714 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2903
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Light Blue BCK647
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Dark Blue BCH004
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2604
23x23mm Running Bond Square Glossy Porcelain Gradient Blue HGA2601-1
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B
48*48mm Square Inkjet Ceramic ZOA2209
25x25mm Square Glossy Porcelain Dark Blue BCI910
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blue BCZ003
Diameter 19mm Hexagon Glossy Porcelain Dark Blue BCZ606