This glass and resin conch mosaic tile is made of natural shell, resin, and glass with a durable scratch, splash, and heat-resistant polyurethane finish. The shell chips are randomly added to the resin tile. So beautiful!
These environmentally friendly hot melt and crystal glass tiles are made in Foshan, China from recycled glass. Ideal for swimming pools, pool waterlines, spas, bathroom walls, and showers.
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 1 inch crystal glass mix resin mosaic with the mother of pearl
2. Glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Mix glass, resin, mother of pearl, ceramic
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GHGH8601 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Crystal glass resin shell tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass, resin, and mother of pearl |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 23*23*6mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.14 kg/sheet |
| Delivery Time: | 20 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue GZOJ2603
Trapezium Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGZ006
Crystal Glass Blue BGI602F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Color BGC009
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1604
High Borosilicate Glass BRO002
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE013
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1603
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ019
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ016