Nothing better than our special herringbone pattern mosaic tile! Not only perfect for bathroom walls, entryway walls or kitchen backsplash but suitable for pool interior wall. Welcome to find us if you are interested in more mosaic tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 12x50 herringbone ceramic mosaic tile
2. Made of porcelain, thickness 6mm
3. Available color: teal blue, dark green, white, dark blue
4. Smooth touching, premium kiln glazed surface
5. Mesh mounted on back, convenient to install
6. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ204B1 |
| Size: | 306*299mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*299mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Kiln Surface Design |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Herringbone Pattern |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Teal Blue, Dark Green, White, Dark Blue |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 12*50mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Subway Tile ZMD9201
Ice Crackle Subway Tile ZOM5902
Broken Mosaic Tile Ceramic Colourful BCZ001C4
Frozen Fan Shape Crackle BCZ611
Trapezoid Tile Ceramic Khaki BCZ936A
Cross Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1904
Arabesque Tile Blue BCZ602E2
Penny Round Tile BCZ002
Ice Crackle Subway Tile ZOM5602
Fish Scale ZGA2001