High end interior spaces will be enhanced with this blue glazed hexagon mosaic tile, this mosaic exudes the class and style to the fullest, which is a must have for home improvement as well as pool surround area. Contact us for more sample details.
Highlight:
1. 19mm Hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Highly resistant flooring, availale in wide colors
3. Highly resistant to knocks, marks, and abrosion and any chemical agents
4. Easy to install and clean
5. Anti-slip surfaces that comply with international norms
6. Eco-friendly and huge versatile
Suitable for:
Kitchen and bathroom covering, SPA center, shower, swimming pool building, pool surround areas, landscaping, water features, any interior and exterior home improvement, residentail and commercial projects.
| Model NO: | BCZ607 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294x290mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2604
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK645
4x4 Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8302
25x25mm Square Porcelain Classic Sky Blue IGA3602
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue BCK615
148*148mm Square Porcelain Crackle Dark Green WBB2701
Diameter 28mm Penny Round Glossy Porcelain Dark Blue BCZ624A
25x25mm Square Glossy Porcelain Cobalt Blue BCI912
97*97mm Square Inkjet Sukabumi Dark Green MOA1906
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Green HMF8004