Cobalt Blue tones and beautiful iridescent evoke an elegant and sophisticated air in this gorgeous swimming pool tile. Iridescent Blue Glass mosaic pool tiles are mesh-backed for easy installation.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.20mm solid color hot melting glass mosaic
2.Smooth touching matte surface
3.There are 5 styles for your choice
4.Made of glass, 4.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GEOM9604 |
| Size: | 327*327*4mm |
| Style: | Hot Melt Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327*327*4mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 170 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Cobalt Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 20*20*4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.6 kg/sheet |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Recycled Glass GKOM9903
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Pearl White BGZ039
Iridescent Glass Tile GZOF1603
Hot Melt Glass GEOM9602
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8902
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ013
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Color BGC009
Iridescent Glass Tile GZOF1606
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1201
Crystal Glass Black BGI016F2