Tranquil tones of turquoise and light to dark blue ease through the design of this Caribbean style swimming pool porcelain mosaic tile in classic square shape. Let the wonderful and peaceful shades of these colors enhance your pools. If you’re interested in our products, contact us immediately!
Highlight:
2" Caribbean Style swimming pool porcelain mosaic
Glossy glazed surface, classic square shape
Color option: Green and 4 options for different blue palettes
Easy to clean, wear-resistant and durable
Back mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
Free tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Spas, Commercial Space, etc
| Model NO: | KOA2701 |
| Size: | 48x48 |
| Style: | Caribbean Style Swimming Pool Tile |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Green and 4 options for different blue palettes |
| Application: | Swimming Pool, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 48x48mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.04kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Dark Blue BCH004
148*148mm Square Porcelain Crackle Dusty Gray WBB2303
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Yellow WBB2901
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Mixed Blue BCI001
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6001
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Dark Blue HMF8603
97x97mm Square Matte Porcelain Dark Blue BMO903A1
97x97mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BMG002A1
95x95mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain POA2902
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3004