Available in four style blue tone vibrant colors, The Sea of Love Series from Bluwhale Tile features inkjet patterns matched with a beautiful glazed surface design. Suitable for swimming pool projects and interior space, make a statement with this stunning texture.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Inkjet printing porcelain mosaic
2.Smooth touching glazed surface
3.There are 4 styles for your choice
4.Made of porcelains, 6.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | OOA2904 |
| Size: | 73x73x6mm |
| Style: | Inkjet Printing Swimming Pool Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glazed Inkjet Printing Surface |
| MOQ: | 200 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 73x73x6mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.25 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Dark Blue BCK636
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG304A
4x4 Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8302
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK629
23x23mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH604
25x25mm Square Porcelain Classic Blend Blue IGA3002
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KGF8701
48*48mm Square Ceramic Ice Crackle Dark Blue BCK658
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2902
25x25mm Square Porcelain Gradient Grey CIG006A