Luxury Blue Mix Gold Line BGZ009 in lake blue tone and paving in stack bone way will bring sense of simplicity and mediterran to backyard pool, hotel pool, wall decoration and any home space.
With using gold line, the space can be enlarged and show you a great
visual effect. With smooth chip edge, this blue glass mosaic looks
random but still orderly, elegant and simple for modern design.
If you are interested in our glass mosaic tiles, do not hesitate to contact us for more details. SAMPLE AVAILABLE HERE
Highlight:
1. Stack bond design, blue blend
2. Chip size:30x20mm; Sheet size:320x320mm; Thickness:4mm; Gap:2mm
3. Mesh backing, easy to install and maintain
Suitale for:
Garden, swimming pools, bathroom, kitchen, living room, etc.
| Model NO: | BGZ009 |
| Size: | 20X30mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 320x320mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Brick Bond, Subway Design |
| MOQ: | 184 Sqm |
| Packing Details: | Neutral Carton, Wooden/Plywood Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Outside, Kitchen |
| Chip Size: | 20X30mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.71kg |
| Delivery Time: | 15 Days After Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green GIOL1605
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Blue BGC024
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GKOL1605
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Color GHOL1004
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1201
Crystal Glass BRI004
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2901
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Cobalt Blue GHOL1601
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC037
Hot Melt Blue H52+H55+H56