Looking for a mosaic tile for your luxury bathroom renovation? This metallic ceramic mosaic tiles is a great option, featuring sparkling golden color, glazed surface. Sample vailable here.
Highlight:
1. 48x48mm chip size, 306x306mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Finish process: glossy and matte surface available
3. Metallic glazed surface,gold color for high-class design
4. Good quality and huge versatility, environmental-friendly and high performance
5. Mesh mounted on back, easy installation and cleaning
6. Low water-absorption rate and lasting life
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCK910,BCK911 |
| Size: | 48x48mm |
| Style: | Luxury Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Golden |
| Application: | Bathroom, Shower, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48x48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6003
1x2 Staggered Rectangular Glossy Porcelain Gradient Blue ZGA1903
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCH612
11x11mm Square Glossy Porcelain White CBG201A
48x48mm Ripple Surface Square Porcelain Light Blue BCK704
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK634
97*97mm Square Inkjet Marble Look MOA1903
1x1 Staggered Square Glossy Porcelain Gradient Blue IGA1903
48x48mm Square Matte Porcelain White BCK201
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK004