This metallic ceramic tile comes in a popular rose gold color and matte finish, creating a stylish surface for your space. Sample and factory price for all customers.
Highlight:
1. 48x48mm chip size, 306x306mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Anti-slip matte finish process
3. Metallic glazed surface,rose gold color for luxury room
4. High quality and versatility, environmental-friendly and good performance
5. Mesh mounted on back, easy installation and cleaning
6. Low water-absorption rate and lasting life
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and house designs.
| Model NO: | BCK915 |
| Size: | 48x48mm |
| Style: | Luxury Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Rose gold |
| Application: | Bathroom, Shower, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48x48mm |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH610
97x97mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet MGF8701
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Blue KOA2616
97x97mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BMG002A1
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG904A1
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mixed Color HMF8002
48x48mm Square Porcelain Marble Look Ink-Jet KGF8701
11x11mm Square Glossy Porcelain Light Gray CBG302A
6x6 Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Teal Blue WBB2601