With so many shapes to chose from, dark green porcelain mosaic is a great way to make a calming bathroom interior statement, and there are many ways to use it without covering all 4 walls. Tile samples are available here, contact Bluwhale Tile team for more details now.
Highlight:
Premium glazed porcelain series
Vintage dark green palette, smooth touching
Made of porcelain, easy to clean and durable
A wide range of shapes for your choice
Back-mesh design, convenient to install
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations
High-quality tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOB1707 |
| Size: | 310X265mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Dark Green |
| Usage: | Bathroom walls, swimming pools and etc |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 310X265mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Fish Scale/Fan Shape |
| Thickness: | 6.2mm |
| Color: | Dark Green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 40*47*6.2mm |
| Gap: | 4.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.87kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Fish Scale ZGA2201
Plumage Tile Ceramic Dark Blue BCZ701S
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9918
Glass Triangle GZOM7201
Ice Crackle Subway Tile ZOM5902
Mini Fish Scale ZOB1707
Strip Crystal Glass ZHM2903
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
Trapezoid Tile Ceramic Light Grey BCZ931A
Broken Mosaic Tile Ceramic White BCZ101C4