Suitable for bathroom space and swimming pool walls even for the waterline. Dia 19mm penny round mosaic tiles will bring a unique space for you. Welcome to find us if you are interested in more handmade porcelain tiles, please inquire us immediately!
Highlight:
1. Dia 19mm penny round shape
2. Made of porcelain, thickness 6mm
3. Smooth touching, premium glazed surface
4. Mesh mounted on back, convenient to install
5. Residential and Commercial use is available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Commercial Space, etc
| Model NO: | BCZ003 |
| Size: | 294*290*6mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Residential and Commercial |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294*290*6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Gradient Blue, Gradient Yellow |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | D19 |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.92kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Natural Shell Brick BOZ907E4
Herringbone Porcelain Matte Terracotta ZMA1909-1
Fish Scale ZGA2301
Natural Shell Black Lip BOZ909E4
Finger Tile Yellow BCZ502Z
Fish Scale Wave Pattern Sky Blue BCZ633-B
Hexagon Tile Matte Grey Blend CZO037B
Subway Tile ZOD9601
Triangle Tile Ceramic Dark Grey BCZ930A
Trapezoid Tile Ceramic Khaki BCZ936A