As an experienced one-stop pool manufacturer, Bluwhale Tile will offer various high-quality pool accessories for your pool future projects. For example, international norms pool edge tile, pool corner tile, pool ladder, etc. If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Standard swimming pool accessories
2. Hugely versatile porcelain material
3. Low water-absorption rate and no color fading
4. Anti-slip surfaces, International norms size
5. Highly resistant to scratch, crack, marks, wear, chemical agents
6. Easy to install and maintain
Suitable for:
Swimming pool edging, pool surround area, swimming pool rest areas
| Model NO: | BCZB637 |
| Size: | 115x115mm |
| Style: | International Norms Standard Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Outdoor and Indoor Swmming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | / |
| Connect: | / |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 2 Pieces |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | / |
| Color: | Blue |
| Application: | Competition Swimming Pools, Commercial Pools, etc |
| Chip Size: | 115x115mm |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 0.5kg/pieces |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Tile Accessories Cobalt Blue BCZB619
Pool Edge BCZB637
White Tile BCZB202
Pool Corner Tile BCZB632
Standard Pool Tile BCZ614
Pool Corner Tile BCZB626
Tile Accessories Brown&White BCZB204
Tile Accessories Blue BCZB621
Safety Grip Pool Tile BCZB605
Grip Pool Edge Tile BCZB607