12x92mm dark blue mosaic tiles in strip shape, is created in stackbond and glossy glazed surface, an great choice to make a modern look to your shower place. Sample can be provided from us.
Highlight:
1. 12x92mm chip size, 284x295mm sheet size, 8mm thickness, 1.5mm gap
2. Stackbond design, mesh mounted on back
3. Glossy glazed finish, special dark blue color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ621A |
| Size: | 12x92mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 284x295mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Strip |
| Thickness: | 8mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 12x92mm |
| Gap: | 1.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.0kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Fish Scale ZGA2002
Broken Mosaic Tile Ceramic White BCZ101C4
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
Fish Scale ZOB1705
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCO901
Frozen Fan Shape Crackle BCZ715
Fish Scale Dark Gray BCZ316
Natural Shell Square BOE902E4
Square Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCK913
Penny Round Tile BCZ703