A wonderful triangle shaped tile new to our triangle porcelain tile series. Small chips size and delicate fambe effect surface endow the tile a brilliant look with which any kind of space such as bedroom, bathroom, kitchen will shine. Sample available for quality check here.
Highlight:
1. 45x45mm chip size, 260X300mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Triangle design, mesh mounted on back
3. Glossy glazed finish, vintage cobalt blue color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ628A |
| Size: | 45X45mm |
| Style: | Vintage style |
| Color Type: | Blue color |
| Usage: | Wall, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 260X300mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 93 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Cobalt blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 45X45mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Natural Shell Back Lip BOE903E4
3D Triangle Tile Ceramic Green BCZ714D
Penny Round Tile White BCZ202B1
Natural Shell Round BOZ902E4
Finger Tile Dust Grey BCZ315Z
Finger Tile Light Blue BCZ630Z
Electroplated Linear Shape Glass ZOM1912
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9921
Triangle Tile Ceramic Pale Blue BCZ626A
Plumage Tile Ceramic Dark Blue BCZ701S